Vychovat chytré děti

Dvě knihy, které vám pomohou dosáhnout finanční svobody a vychovat chytré děti.

Již pravděpodobně slyšeli o knize Celková změna peněz , proto má smysl doporučit také knihu Davea a jeho dcery Rachel o výchově dětí, které umí hospodařit s penězi. Jmenuje se Chytré peníze, chytré děti.

Kniha je praktický průvodce pro rodiče, kteří chtějí naučit své děti finanční gramotnost a odpovědnost.

V této knize najdete spoustu užitečných rad a inspirativních příběhů z osobních i profesních zkušeností obou autorů.

Například, dozvíte se, jak naučit děti pracovat za peníze, jak jim pomoci rozlišovat mezi potřebami a přáními, jak jim vštípit hodnotu šetření a investování nebo jak jim pomoci vyhnout se dluhům.

Pokud chcete vychovat děti, které budou schopné dobře hospodařit s penězi a dosáhnout svých finančních cílů, doporučuji vám přečíst si tuto knihu.

Tuto knihu jsem objevil na internetu, když jsem hledal nějaké rady o tom, jak naučit své děti zacházet s penězi. Zaujalo mě, že je napsaná otcem a dcerou, kteří mají bohaté zkušenosti s finančním poradenstvím a výchovou. Chtěl jsem se dozvědět více o jejich pohledu a metodách.

Hlavní myšlenka knihy je, že peníze nejsou jen prostředek k placení za věci, ale také nástroj k dosažení svobody, štěstí a smyslu. Autoři nám ukazují, jak můžeme naučit naše děti, aby měly zdravý a pozitivní vztah k penězům, který odráží jejich hodnoty a cíle. Tato kniha se liší od jiných knih o finanční výchově dětí tím, že se nezaměřuje jen na praktické aspekty, jako je rozpočet, spoření nebo investování, ale také na emocionální, psychologické a duchovní aspekty, jako je sebevědomí, spokojenost nebo štědrost.

Kniha se zabývá několika důležitými tématy a otázkami, jako jsou například:

 • Jak můžeme být dobrými vzory pro naše děti v oblasti financí?
 • Jak můžeme naučit naše děti pracovat za peníze a ocenit jejich hodnotu?
 • Jak můžeme naučit naše děti rozlišovat mezi potřebami a přáními a nakupovat rozumně?
 • Jak můžeme naučit naše děti šetřit a investovat peníze a plánovat svou budoucnost?
 • Jak můžeme naučit naše děti vyhnout se dluhům a žít podle svých možností?
 • Jak můžeme naučit naše děti dávat peníze a pomáhat druhým?

Kniha mi pomohla pochopit a změnit můj přístup k penězům a k výchově dětí. Uvědomil jsem si, že peníze nejsou jen o číslech, ale o tom, jak je používáme k naplnění našeho poslání a potenciálu. Také jsem se naučil, jak komunikovat s mými dětmi o penězích, jak jim dávat smysluplné úkoly a odměny, jak jim nastavit finanční cíle a jak je podporovat v jejich snahách.

Některá konkrétní doporučení nebo tipy, které mě zaujaly nebo ovlivnily, jsou:

 • Dávat dětem týdenní kapesné podle jejich věku a rozdělit je na tři obálky: dávat, šetřit a utrácet.
 • Učit děti, jak nakupovat srovnáváním cen, hledáním slev a vyhýbáním se impulzivním nákupům.
 • Učit děti, jak investovat peníze do akcií, dluhopisů nebo fondů a sledovat jejich výnosy.
 • Učit děti, jak se vyhnout dluhům, používat kreditní karty s rozvahou a platit je včas.
 • Učit děti, jak dávat peníze charitě, kostelu nebo jiným dobrým účelům a cítit radost z pomoci druhým.

Tyto rady jsem aplikoval v praxi s mými dětmi a viděl jsem pozitivní změny v jejich chování a postoji k penězům. Například, moje děti se naučily lépe hospodařit s penězi, šetřit na věci, které chtějí, a dávat část svých peněz potřebným.

Styl a jazyk knihy jsou velmi příjemné a přístupné. Kniha je dobře napsaná, srozumitelná, zajímavá a přesvědčivá. Autoři píší s humorem, pokorou a nadšením. Nebojí se přiznat své chyby, pochybnosti nebo otázky. Zároveň jsou vášniví, upřímní a odvážní ve sdílení své víry a zkušenosti. Kniha je plná biblických odkazů, citátů a otázek k zamyšlení.


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *